Sosyal Medya Yöneticiliği Hedef Kitle Analizi

Bu makalede sosyal medya yöneticiliği hizmeti verirken hedef kitle analizinin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz. Hedef kitle analiz örneği de sunulacak olan makalenin sonunda, sosyal medya yönetimi yapmak için gereken bilgiye sahip olacaksınız.

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle pazarlamaya çalışılan ürün veya hizmeti yoğunlukla tercih edecek olan tüketicilerdir. Hedef kitle analizi de bu tüketicileri belirleme yöntemidir. Ticari faaliyet göstermeyi ve satış yapmayı hedefleyen her markanın hedef kitle analizi yapması gerekmektedir. Hedef kitle analizi sayesinde pazarlama stratejileri geliştirilir. Sosyal medya yöneticiliği hizmetinde ise belirlenen pazarlama stratejilerine göre paylaşımlar yapılmalıdır.

Hedef Kitle Seçimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yöneticiliği yapılırken yapılan paylaşımların göze hitap etmesi yada güzel bir dil kullanılarak yapılmasından daha ziyade paylaşımların istenilen kitleye ulaşıp ulaşmaması daha önemlidir. Yaptığımız paylaşımların ürün yada hizmetlere talip olacak hedef kitleye ulaşabilmesi için sosyal medya yöneticiliği yapan bir yöneticinin muhakkak doğru hedef kitleyi analiz edebilmesi gerekmektedir. Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır. En kolay yöntem ise kitle küçültülmesi yöntemidir. Kitle küçültülmesi yöntemi aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaları aşağıda sizin için bir örnek ile birlikte sıraladık.

Kitle Küçültülmesi Yöntemi

Örneğimiz Güneş Gözlüğü satışı olsun.

 • Bölge Seçimi: Kitle küçültülmesi yönteminde ilk aşama bölge seçimi ile başlamalıdır. Pazarladığımız ürün yada hizmeti dünya üzerindeki herkese mi duyurmak istiyoruz, sadece Türkiye sınırları içerisinde mi kalacağız yoksa sadece bir şehirde mi hizmet vereceğiz bunun belirlenmesi gerekir. Örneğimizi ele aldığımızda bölge seçimi için bazı soruların cevabını aramamız gerekiyor. Dükkandan fiziki satış mı yoksa internet üzerinden mi satış gerçekleşecek? İnternet üzerinden gerçekleşecek ise satış platformları aracılığı ile mi (Trendyol, Hepsiburada vb.) yoksa kendi sitesi üzerinde mi gerçekleşecek? Lojistik ve kargolama işlemleri nasıl gerçekleşecek? Güneş Gözlüğünün Ankara ili Yenimahalle ilçesi sınırlarında bulunan bir dükkanda gerçekleştiğini varsayalım. Bu durumda hedef kitle bölgemizin seçiminin Yenimahalle sınırları içerisinde olması gerekmektedir. Ankara’nın tamamının hedef kitle olarak seçilmesi belki ufak bir miktar daha satışlarımıza katkı sağlayacaktır ancak reklam maliyetleri çok yüksek olacaktır. Reklam için harcanması planlanan bütçenin Yenimahalle sınırları içerisinde harcanması durumunda ise en verimli kitle seçilmiş olacaktır.
 • Yaş aralığı seçimi: Kitle küçültülmesi yönteminde ikinci aşama yaş aralığı seçimidir. Ürünlerimiz belki de bütün yaş aralıklarına hitap etmektedir. Ancak bütün yaş aralıkları baz alınırsa yine reklam maliyetleri yüksek olacak yada reklamlar verimsiz kullanılmış olacaktır. O yüzden ürünümüzün hedef kitlesini satın alma ihtimali daha yüksek olan yaş aralığına indirgememiz gerekmektedir. Güneş gözlüğü örneğimize gelirsek yaş aralığını 18 ila 55 olarak belirlemeliyiz. Çünkü satış yaptığımız bölgeyi düşündüğümüzde bir tatil bölgesinde değiliz. Güneş gözlüğü bu bölgede yoğunlukla araç kullanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu kişilerde büyük bir kısmı da seçtiğimiz yaş aralığında bulunmaktadır.
 • Cinsiyet Seçimi: Kitle küçültülmesi yönteminde üçüncü aşamada cinsiyet seçimidir. Ürünlerimiz unisex ürünler olabileceği gibi sadece bir cinsiyete hitap eden ürünlerde olabilir. Bu kitle küçültülmesi yöntemi ile hedef kitlemiz genelde yarı yarıya düşecektir. Buda yine reklam maliyetleri noktasında ciddi faydalar sağlayacaktır. Güneş gözlüğü örneğinde hem erkekler hem de bayanlar tarafından güneş gözlüğü tercih edilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bayanların güneş gözlüğüne yatkınlığının ve kullanım oranının daha fazla olmasıdır. O yüzden hedef kitlede bayanlara yönelik yapılacak olan paylaşımların erkeklere oranla daha fazla olması gerekmektedir. Bu durumu %60 bayanlar %40 erkekler olarak ayırmakta fayda olacaktır.

Hedef kitlemizi istediğimiz düzeye getirdik. Tüm dünya nüfusu bu yazının yazıldığı tarihte yaklaşık olarak 7.987.215.000 civarındadır. Bizim seçtiğimiz hedef kitlenin sayısı ise 350.000 civarındadır. Dünya nüfusuna oranla hedef kitlemiz %0,004 lük bir kitle olacaktır.

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Hedef kitleyi seçtik ancak hedef kitle analizimiz bitmedi. Bundan sonraki süreçte seçtiğimiz hedef kitlenin ilgi alanlarını tespit etmemiz gerekmektedir. Bu tespiti yaparken hedef kitlemize göre bölümlendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır. Hedef kitlemizi hedef kitle seçim kriterlerinden herhangi birini veya tamamını baz alarak bölümlendirmeler oluşturabiliriz.

Bölümlendirme

Örneğimiz üzerinden gidecek olursak hedef kitle analizini yaşa ve cinsiyete göre ayırarak yapılması en uygunudur. Güneş gözlüğü örneğimizde yaşa göre 3 bölelim. 18-25 yaş arası (Gençler), 25-40 arası (Orta Yaşlılar), 40-55 arası (Olgunlar) olarak ayırım yapabiliriz. Yapılan her ayrımı da cinsiye göre mesela 18-25 yaş arası Erkek Gençler ve 18-25 yaş arası Bayan Gençler olarak ayırım yapabiliriz.

Yapılacak olan bu çalışmada tablo kullanmakta fayda var. Hem analizi daha rahat gerçekleştirebiliriz hem de yapılan analizin görselleştirmesi daha güzel olacaktır. Bu sayede sosyal medya yöneticiliği hizmeti verdiğiniz firmaya da daha rahat hedef kitle analizinizi sunabileceksiniz.

Analiz Kriterleri

Hedef kitlenizi bölümlendirdikten sonra ürününüze yada hizmetinize göre aşağıda sıralanan kriterlerden bir veya birkaçını kullanarak analizler yapılmalıdır. Bu analizler genel amaçlı olarak konulmuştur. Yine ürün ve hizmetlerin durumuna göre özel analizlerde muhakkak belirlenmelidir.

 • Gelir Durumu
 • Alışveriş Alışkanlıkları (İnternet, Mağaza)
 • Ürüne Talep
 • Sosyal Medya Platformu Yönelimleri
 • Eğitim Durumu
 • Medeni Durum
 • İnançlar

Yukarıdaki analizlerden güneş gözlüğü örneğimizde Gelir Durumu, Alışveriş Alışkanlıkları ve Sosyal Medya Platformu Yönelimleri ile özel analiz olarak Hava Şartlarını kullanacağız.

Hedef Kitle Analizi Tablosu

Resim2. Sosyal Medya Yöneticiliği Hedef Kitle Analizi Tablo

Hedef kitle analizimizi gerçekleştirdik. Bundan sonraki aşama ise hedef kitle analizine bağlı olarak pazarlama stratejileri oluşturmak olacaktır. Pazarlama stratejileri oluşturma konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız örneğin devamı niteliğinde olan Sosyal Medya Yönetimi Pazarlama Stratejileri adlı makaleye göz atmak isteyebilirsiniz. Tablonun okuması da o kısımda gerçekleşecek. Ancak hedef kitle analizini belirli aralıklarla güncellemek gerekmektedir. Yapılan bu analiz kaba taslak, tahmini olarak yapılmıştır. Yapılan analize göre sosyal medya da paylaşım çalışmalarına başlanmalıdır. Daha sonra sosyal medya platformlarının raporlama kısımlarında yapılan paylaşımlara göre hedef kitlenin şekillendiğini görebilirsiniz. Yeni oluşan hedef kitleye istinaden yeni hedef kitle analiz çalışması yapılmalı ve tablo güncellenmelidir.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ PAKETLERİMİZİ
İNCELEDİNİZMİ?

Bir yorum

 1. […] Sosyal Medya Yönetimi Hedef Kitle Analizi […]