Sosyal Medya Yöneticiliği Pazarlama Stratejileri

Bu makalede sosyal medya yöneticiliği hizmeti verirken pazarlama stratejileri nasıl yapılacağını öğreneceksiniz. Pazarlama stratejisi örneği de sunulacak olan makalenin sonunda, sosyal medya yönetimi yapmak için gereken pazarlama stratejisi bilgisine sahip olacaksınız. Pazarlama stratejisi oluşturabilmek için öncelikle hedef kitle analizi yapılmalıdır. Detaylı bilgi için Sosyal Medya Yönetimi Hedef Kitle Analizi adlı makaleye bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Genel Davranış Şekilleri

Pazarlama stratejileri oluşturmadan önce bilinmesi gereken diğer önemli bir hususta insanların davranış şekilleri ve alışkanlıklarıdır. Hedef kitlelerden bağımsız olarak bazı davranışsal özellikler %90 aynı şekildedir. Mesela reklamları hiç kimse sevmez. İnsanlar kullanmış olduğu platformlarda reklamsız deneyimler için ücretli abonelikler dahi satın almaktadır.

Diğer bir hususta yaptığınız paylaşımlara ve reklamlara insanların dikkatini çekebilmeniz için sadece 1 saniyeniz bulunmaktadır. İlk bakışta dikkatleri paylaşımınıza çekemediğiniz sürece paylaşımınız hızlıca geçilecektir. Pazarlama stratejileri oluşturulurken genel davranış şekillerini göz önüne alarak hareket edilmelidir.

Dikkat Çekme

Sosyal medya yöneticiliği hizmetinde genelde paylaşımlar hazırlanırken oluşturulan metinler ve yapılan tasarımlar genelin zevkine göre değil sosyal medya yöneticisinin kendi zevklerine göre yapılma eğilimi göstermektedir. Ayrıca yine bu paylaşımlar hazırlanırken ürünle yada hizmetle alakalı bütün özellikler tek bir paylaşımda verilmeye çalışılmaktadır. Çok fazla yazı ve karışık tasarımlar ise dikkat çekmekten daha ziyade bakılmadan hemen geçilen paylaşımlar olmaktadırlar. Belki yapılan tasarım incelense çok başarılı ve uğraşılmış bir tasarımdır. Ancak dikkat çekmediği sürece bütün emekler boşa gidecektir.

Tasarım Örnekleri

Dijital pazarlama stratejilerine örnek olarak iki adet tasarım paylaştım. Büyük ihtimalle bu yazıyı dikkatli okuduğunuz için ve tasarımları incelediğiniz için soldaki tasarım size daha güzel geldi. Ancak emin olun sosyal medya hesabınızda soldaki tasarım karşınıza çıkmış olsaydı pek dikkatinizi çekmeyecekti. Sağdaki tasarım ise sadeliği ve vurgusu ile dikkatinizi çekmeye aday bir tasarım.

Sosyal Medya Yönetimi Pazarlama Stratejileri

Resim3. Sosyal Medya Yöneticiliği Gözlükçü Tasarım

Tasarımları pazarlama stratejilerine göre incelemek gerekirse soldaki tasarımda çok fazla ve gereksiz bilgi bulunmaktadır. Ayrıca %50, %70 gibi indirim ibareleri artık insanların ilgisini çekmemektedir. Gerçekten ürününüz indirimli olsa dahi bu konu sürekli suiistimal edildiği için insanlar artık bu tarz ibarelere inanmamaktadır. Tasarımda çok fazla simge kullanıldığı için beynimizi yormaktadır. Soldaki tasarımda yapılan en mantıklı hamle ise gülen bir bayan resminin varlığıdır. Mutluluğu simgelediği için bir nebze dikkat çekmektedir.

Sağdaki tasarım ise sadeliği ile ön plana çıkmaktadır. İlk bakışta deniz kum güneş üçlüsü ile tatil anılarını canlandırmaktadır. İnsanların genelde tatil anıları güzel anılardan oluşmaktadır. Sol üstte sade ve akılda kalan bir logo ile mutlu anılarla markanın logosu beyinde birleştirilmektedir. Bu sayede bu logo başka bir yerde görüldüğünde amaçsızca mutluluk hissi uyandıracaktır. Tasarımda bulunan slogan sayesinde ise dikkatler çekilmektedir. Son olarak web sitesi verilmiş ve insanlar web sitesine yönlendirilmiştir.

Genelin ilgisini çekme noktasında özetlemek gerekir ise dikkat çekici ama basit, sade ve akılda kalıcı tasarımlar yapmak daha etkili olacaktır.

Hedef Kitleye Göre Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Hedef kitleye göre pazarlama stratejisi oluşturma konusunda ise Sosyal Medya Yönetimi Hedef Kitle Analizi adlı makaledeki örneğimiz üzerinden devam edeceğiz.. Tablo incelendiğinde ilk dikkat çeken husus hedef kitlenin alışveriş alışkanlıkları olmalı. Sosyal medya yöneticiliği hizmeti verdiğimiz güneş gözlüğü satan firmaya muhakkak internet üzerinden de satış yapması gerektiğini bildirmeliyiz. Aksi taktirde hedef kitlesinin %50’ye yakınına ulaşması mümkün olmayacaktır.

Yine tabloda dikkat çekilmesi gereken ikinci husus ise özel olarak belirlediğimiz hava şartları analizimizi firmaya bildirerek, satışların çoğunluğunun dönemsel olacağını güneş gözlüğü satışının yanı sıra alternatif bir üründe (ör. normal gözlük) satması gerektiğini tavsiye niyetinde iletmeliyiz.

Tabloda ilgilenilmesi gereken üçüncü husus ise gelir durumu sütunu olmalıdır. Bu bölgede markalı ve çok pahalı ürünlerin satılamayacağını, daha uygun ürünler ile pazarda yer alması gerektiğini firmaya bildirmeliyiz.

Bundan sonraki süreçte artık tasarımlar ve reklamlar yolu ile sosyal medya yöneticiliği yapmaya başlıyoruz. Ürüne talebin yüksek olduğu kesimlere ağırlık verilerek sosyal medya kullanım alışkanlıkları da baz alınarak paylaşımlar yapılmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Pazarlama Stratejileri

18-25 Yaş Arası Erkekler:

Karşı cinsin ilgisini çekebileceğini düşündüren, gözlükleri taktığı zaman havasının değişeceğini hayal ettiren paylaşımlar yapılmalıdır. Sosyal medya kullanım sırasına bakılarak özellikle videolu paylaşımlara yönelmek gerekmektedir. Paylaşımlarda fiyat performans ilişkisine değinilmeli düşük fiyatlı kaliteli bir ürün alabileceği hissettirilmelidir.

18-25 Yaş Arası Bayanlar:

Gözlüğü taktığı zaman çevresindekilerden farklı olacağı hissettirilmeli ilgi çekeceği düşündürülmelidir. Ürün çeşitliliğinin ve portföyünün geniş olduğu hissettirilmelidir. 18-25 yaş arası erkeklere yapılan paylaşımlara göre daha canlı ve ilgi çekici renkler kullanılmalıdır. İnstagram ve twitter üzerinden paylaşımlara ağırlık verilmeli özellikle hedef kitle tarafından olumlu yorum ve beğeni almaya çalışılmalıdır. Sorulan sorulara gerekli hassasiyetleri gözeterek resmi ve sevecen bir dille cevap verilmelidir.

25-40 Yaş Arası Erkek ve Bayanlar

Bu bölümde yapılacak olan paylaşımlarda erkekler ve bayanlar için benzer olabilir. Dikkat edilmesi gereken paylaşımlara hangi mecralarda ağırlık verilmesi gerektiğidir. Yapılan paylaşımlarda bu hedef kitle kullanılabilirlik, uzun ömürlülük, teknik destek ve garantiye önem verecektir. Bu hedef kitle için yapılan paylaşımlar kadar müşterilerinizden aldığınız yorumlarda ciddi önem kazanmaktadır. Özellikle ürünlerinizden memnun olan müşterilerinizden yorum yazmalarını talep etmelisiniz.

40-55 Yaş Arası Erkekler

Bu hedef kitle için odaklanmanız gereken ana konu sağlık olacaktır. Göz sağlığına güneş gözlüğünün faydaları ile alakalı yapacağınız paylaşımlar ilgi uyandıracaktır. Ayrıca bu hedef kitle için tavsiye çok önemlidir. Hedef kitlenizdeki müşterileriniz memnuniyetlerini yada memnuniyetsizlikleri her ortamda dile getirecektir. Bu hedef kitleyi memnun etmeye odaklanmanız gerekmektedir.

40-55 Yaş Arası Bayanlar

Son hedef kitlemizde ise odaklanmak gereken ana unsur genç görünme olacaktır. İkinci planda sağlıklı yaşam konusu da işlenebilir.

Hedef Kitle Paylaşım Yoğunluğu Oranları

Genel olarak bütün hedef kitlelere belirlenen pazarlama stratejisi kriterleri baz alınarak paylaşımlar yapılmalıdır. Yapılan paylaşımlar ise yine hedef kitlenin sosyal medya kullanım sıralamasına göre yoğunlaştırılmalıdır. Ayrıca hedef kitle tablomuzda paylaşım yoğunluğu kriterleri belirlemeliyiz. Bu kriterler ürün yada hizmetlere göre değişebilir. Biz kendi örneğimizde gelir durumu ve ürüne talep kriterlerini baz aldık. Toplamda 6 adet hedef kitle ve düşük orta ve yüksek seviyelerle toplamda 18 farklı durumu 50 baz puan üzerinden değerlendirildi. Ayrıca bayanlara %60 erkeklere %40 yoğunlukta paylaşım yapılacağını önceden söylemiştik. Bu durumda  bölümlendirdiğimiz hedef kitlelere yapılacak olan paylaşım oranları en çok 40-55 yaş arası bayanlar en az 40-55 yaş arası erkekler olacak şekilde şekillendi. Lütfen aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

Sosyal Medya Yöneticiliği Hedef Kitle Paylaşım Oranları

Sosyal Medya Yöneticiliği Pazarlama Stratejileri Paylaşım Oranları

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ PAKETLERİMİZİ
İNCELEDİNİZMİ?